Ježíš Kristus


Křesťanské stránky a sociální síť

X

Neznáte heslo?
Profil ▾
Ježíš Kristus
Klíčová slova: ,
Přidáno: 06 Květen, 2016

Zobrazeno: 1 395 x

Existuje něco jako osud?

Jestliže existuje křesťanský Bůh, pak ne – neexistuje. Jedná se totiž o dva naprosto rozdílné filozofické modely. Pojem osud sám o sobě není snadné jednoznačně definovat. Člověk si pod ním může představit kde co. Běžně je však, podle mého názoru, chápán, jako neosobní síla, která určuje dění všemu, co existuje, lidem, zvířatům a vesmíru. Je to předem sepsaný děj našeho života, který nelze změnit nebo se mu nějak vzepřít. Jediné, co může člověk udělat, je podřídit se mu. Jiní mohou tento pojem chápat jako bohem nastavený řád událostí, které se stanou. Nicméně i toto chápání je v rozporu s vlastnostmi a přirozeností Boha, kterého zná Bible.

Z mého pohledu má tato (neosobní síla) teorie jednu velkou mezeru – pokud by totiž něco jako osud existovalo (a zároveň neexistoval žádný Bůh), muselo by se jednat o velmi dokonalou inteligenci, která vše řídí určitým směrem a zařídí, aby se věci staly tak a ne jinak. Jak by ale něco neosobního, co nemá žádný záměr, rozum, ani inteligenci, mohlo něco takového zařídit?

Jako křesťan tvrdím, že můj život neřídí žádná neosobní síla, která mi určí, co se mi stane za 14 dnů, ve 14:23. Jako křesťan věřím, že můj život je v rukou živého Boha. Záměrně nepíši, že můj život Bůh “řídí”. Tedy – do jisté míry ano. Bůh vstupuje do života každého člověka a mnohdy do našeho života různým způsobem zasahuje. Nedělá z nás však roboty, kteří jsou naprogramováni na určitou činnost a úkol. Dává nám, již dříve zmíněnou, svobodnou vůli se rozhodnout, jakým směrem se náš život bude ubírat. Ovšem, tato svoboda má také svou daň = následky našeho chování. Bůh mi přikazuje, abych nezabíjel. Nicméně mám možnost tento příkaz porušit a zabít. Následky však budou nepříjemné nejenom pro mě, ale i pro ostatní, kterých se tento akt dotkne. Místo vraždy si můžeme doplnit jakékoliv jiné přestoupení, které Bůh zakazuje (nevěra, lhaní, neúcta k životu a Bohu, uplácení, nenávist, lživá obvinění atd.). Tím roztočíme celou řadu událostí, které ovlivňují negativně nás, naše okolí a také celou naši planetu. A vlastně – získáme tím obraz dnešního světa…

Pakliže tedy chcete věřit “v osud”, musíte dle mého názoru také věřit, že neexistuje žádný inteligentní Stvořitel. A pokud ano, musíte věřit, že tento stvořitel se o nás mnoho nezajímá, jste jeho loutkami a nemáte žádnou svobodu volby.

Závěrečné shrnutí

Z křesťanského pohledu nic jako osud neexistuje. Lidské bytosti nejsou otroky hvězd, horoskopů, ani žádného předem osudem zapsaného scénáře. Do jisté míry si svůj úděl formujeme sami svým chováním a svými postoji vůči Bohu, druhým lidem a sami sobě.

Zdroj: proc-krestanstvi.cz

Existuje něco jako osud?
4.25 (85%) 4 hlas[y]

Pokud nejste registrovaným uživatelem, potom váš komentář se musí schválit správcem webu
(z bezpečnostních důvodu, aby se nejednalo o reklamu, nebo spam).

Diskuze k tomuto příspěvku.

5 Komentáře na "Existuje něco jako osud?"


Návštěvník
Zora Martinelli
3 roky 11 měsíce zpátky

My, co si už dávno tykáme se smrtí a podívali jsem se za tyto hranice, tak to vidíme takto: Celý bytí funguje na systému akce – reakce. Blbý na tom je, že to co nás učí rodiče, nebo ve škole je úplně zcestný – oni nás velmi často programují úplně naprd, takže často vůbec nevíme která bije. Připodobním to k počítačům. Každý, kdo se narodí jede v nějakým programu – je to taková virtuální hra, tvoří ho člověk + okolí. V rámci toho programu se kraví.
Vlastně to člověk vidí i na tom druhém břehu – najednou je úplně nahý – ale ne jenom vědomě, ale i podvědomě – tzn. aniž by o tom vlastně věděl. Odkrývá se tam úplně všechno. V tu chvíli je schopný ty programy víc pochopit. V tu chvíli, kdy je pochopí, tak je schopný je změnit, samozřejmě s pomocí Ježíše, sám na to člověk nestačí skoro nikdy. Je úplně jedno, jestli pochopí málo, nebo moc, ale v tu chvíli se mu začne měnit realita právě v tom systému akce – reakce. Když pochopím – přestane mentální akce a nebude reakce – program se změní. Takže pokud chceme, tak si realitou můžeme dělat, co chceme. Pokud žijeme tupě a nechápavě, tak ten program frčí dál a je to furt dokola, nebo nás někam zavede, ale je to daný tím programem, kam to bude. Prostě slovo osud nemá v životě žádný význam a nechápu, kdo ho vymyslel.

Profile photo of
Návštěvník
4 roky 20 dni zpátky

Osud je nesmysl a lidská nauka stejně jak “trojice” Kdyby existoval osud neexistovala by svobodná vůle. Osud je jen pro otroky a otroci patří Satanovi. Kdyby existovala trojice nebyl by to jediný Bůh…ale byl by to Bůh trojitý a zřejmě rohatý.

Profile photo of
Návštěvník
4 roky 20 dni zpátky

Třeba keltové měli : Trojná bohyně Panna, Matka a Bába v jedné osobě, trojitá bohyně plodnosti. No a katolíci mají
trojného boha, Otce Syna i ducha svatého, trojitého boha ale vydávajího za jediného.

Profile photo of
Návštěvník
4 roky 20 dni zpátky

Tak stejně neexistují náhody, což vylučuje evoluci.